JOGA OGRĒ

 


Tīrs ēdiens veicina tīru iekšējo dabu.Iekšējās dabas attīrīšana nostiprina atmiņu, atmiņas nostiprināšana atbrīvo no pieķeršanās, un tad viedais iegūst brīvību.

                                                                            (Svāmī Šivananda Sarasvatī)


DIĒTA    

 Cilvēkam, kurš praktizē jogu, ir svarīgi, ko un kā lietot uzturā. Tas ir tiešā veidā saistīts ar mūsu apziņu, jo ēdiens ir tas, kurš veido un piedalās mūsu pasaules uztverē.  Starp jogiem ir populārs teiciens - tu esi tas, ko tu ēd. Tas ir tieši tāpat, kā rūpēties par savu transporta līdzekli - lietojot atbilstošu degvielu. Jogā svarīgi ir būt draudzīgam pret visumu, pret dabu, būt tiešā saiknē ar to un praktizēt nevardarbību - ahimsu. Tā ir nevardarbība ne tikai pret dabu, bet nevardarbība arī pret sevi pašu. Tādēļ jogi piekopj veģetārismu. Tur pat blakus stāv mūžīgais karmas likums. Ahimsa sakņojas visā jogas filosofijā, jo ēdiens ir daļa no mūsu dzīves un apziņas. Ēdiens ir liela visuma dāvana cilvēkam. Liela daļa cilvēces nav paēdusi un, diemžēl, dzīvo badā. Tādēļ ir svarīgi būt  pateicīgam pat par vispieticīgāko maltīti.






GHĪ pagatavošana 

Ghī, jeb attīrīts sviests ir pats svarīgākais ājurvedas un jogu produkts. To izmanto gan dziednieciskiem mērķiem, gan pārtikas pagatavošanai, gan rituāliem.
Par pamatu ņem parastu sviestu, vislabāk, lai tas būtu lauku, bet der arī rūpnieciski ražots. Liek katliņā un karsē. Kad tas sāk vārīties, uguns jāpagriež ļoti neliela. Līdz putas kļūst plānākas. Tad jāsāk rūpīgāk pieskatīt, lai sviestu nepārkarsētu. Jānoķer brīdis, kad tas zem putām vairs nav duļķains, bet dzelteni dzidrs. Šoreiz 1 kilograms gatavojās 35 minūtes. Šis laiks atkarīgs no sviesta sastāva un daudzuma.  Sviesta daudzums pēc paša vēlmes.



 




KIČARI

Viens no Ājurvedas visvienkāršākajiem un visiedarbīgākajiem ēdieniem, kurš saved kārtībā gremošanas sistēmu un attīra visu organismu. Kičarī nomierina prātu, stabilizē nervu sistēmu un izvada toksīnus. Kičarī ir piemērots jebkuras konstitūcijas cilvēkiem. Ēdams gan ikdienā, gan kā profilaktisks palīglīdzeklis pie jebkuras veselības problēmas. 


2 daļas rīsi
1 daļa lēcas(red lentils vai dzeltenie mungdal, kuri ir 2 stundas izmērcēti ūdenī)
1 līdz 3 tējkarotes gī
šķipsna kurkuma
šķipsna kumina
šķipsna ingvera pulvera(vai smalki sakapāta šķēlīte
maza šķipsna asafaetīdas
 
šķipsna sāls

sausā katliņā  gī ar garšvielām pakarsē vienu minūti. Liek klāt nomazgātus rīsus, lēcas, pielej ūdeni(1 trešdaļa virs rīsiem,lēcām)pieber šķipsniņu sāls, un vāra 10 līdz 15 minūtes. Vārot jāpieskata, lai nenovārās sauss. pēc tam atstāj katliņā ar vāku virsū uz 5 minūtēm.

Gatavs!



AUZU PĀRSLU CEPUMI

400 g auzu pārslas
300 g sviests
2/3 glāzes piens
200 g cukurs - pēc sajūtas, cik saldus vēlās
150 g rozīnes(1 st. pirms gatavošanas nomazgātas un izmērcētas)
dažādas sēkliņas, dažādi rieksti, aptuveni glāze vai vairāk.
1-2 tējkarotes cepamais pulv.
kurkuma, kanēlis, var muskatriekstu, krustnagliņu, zaļo kardamonu, ingvera pulv.(var variēt)
šo visu sajauc, 
pēdējos pieliek miltus-  aptuveni 200 vai 300g. Tā lai izveidojas stingra mīkla, lai var ar slapjām rokām taisīt mazus cepumiņus (taisīt mazākus nekā gribās, jo sabriest lielāki cepot.  
liek uz pannas, kurā ieklāts cepamais papīrs. cep pie apt. 180 grādiem 15 - 20 min., kamēr paliek zeltaini brūngani.

No šīm sastāvdaļām sanāk diezgan daudz... LAI LABI GARŠO!

 
 
 
SALDĀ PLĀTSMAIZE (ābolmaize, rabarberu maize...)
 

Traukā sajauc izkausētu 200 g sviestu, 200 g lakto ( var rugušpienu), 100 g skābo krējumu, ap 6 ēdamkarotēm nerafinētu cukuru (daudzums katram pēc savas salduma sapratnes), pus paciņu cepamā pulvera, pus tējkaroti kurkumu. Tam visam maisot ber klāt miltus (var jaukt pusi uz pusi pilngraudu ar parastajiem kviešu miltiem). Līdz izveidojas mīkla, kura ir stingrāka par skābā krējuma konsistenci. Mīklu liek uz cepešplāts, ar karoti izlīdzina vienmērīgā biezumā.

Virsū ber sagrieztus ābolus (var arī rabarberus, plūmes, dažādas ogas, atkarībā no sezonas veltēm). Slāņa biezums – tā lai nosedz mīklas slāni. Virsū var uzbērt nedaudz cukuru, nedaudz mannā, kanēli (labi arī uzkaisīt sasmalcinātu zaļo kardamonu. Var arī vaniļu).

Tam visam pa virsu slānis ar drupačām (ap 70g izkausēts sviests, 3 ēdamkarotes cukurs un pakāpeniski pievieno miltus  līdz izveidojas drupačas).

Cep cepeškrāsnī ap 180 grādos 40 līdz 50 minūtes. Jāpieskata un cepšanas ilgums jāregulē individuāli.

Lai izdodas!

 

Līdzīgs otrs mīklas variants:

200g sviests;

200 līdz 300 g bezpiedevu jogurts;

4 ēd. karotes cukurs;

1 līdz1,5 glāzes  kviešu milti, var jaukt uz pusi ar pilngraudu miltiem;

1-2 tējkarotes cepamais pulveris, kurkuma

 



















         Ieteikt draugiem       TweetMe   

Atpakaļ